Kada je u pitanju tisak na tekstil, postoji nekoliko tehnika koje možete izabrati, a svaka nudi svoje posebne prednosti i nedostatke. Razumijevanje različitih metoda može vam pomoći da donesete informiranu odluku i osigurate da vaš konačni proizvod ispunjava vaše specifične potrebe i očekivanja. Postoji nekoliko metoda tiska na tekstilu, uključujući sitotisak, digitalni tisak i transfer tisak s toplinskim prijenosom.
Tisak na tekstil je kreativan i uzbudljiv proces koji svakom predmetu može dodati osobnost i stil. Bilo da odaberete sublimacijski tisak,sitotisak, digitalni ili transfer tisak, važno je raditi s pouzdanim i iskusnim tiskarom koji vam može pomoći da kvalitetno oživite svoju viziju. Uz pravu kombinaciju načina tiska i tkanine, mogućnosti su beskrajne!
Osim što tiskamo na majice, nudimo i tisak na druge promotivne i poklon artikle kao što su šalice, puzzle sa slikom, podloge za miša s logom, natpisom, jastučnice, podmetači, platnene vrećice, pregače i drugo. Za više informacija, kontaktirajte nas, posjetite naš blog ili pregledajte koji Vas artikli zanimaju.
Sublimacija na pamuk je inovativna tehnika prijenosa aplikacije na pamučne bijele i svijetle majice.
Sitotisak
SITOTISAK, uvećani detalj tiskovne forme sitotisak, tehnika plošnoga tiska protiskivanjem boje kroz tiskovnu formu, kojoj su tiskovni elementi propusni za boju, a slobodne površine nisu; također serigrafija (prema lat. sericus: svilen) ili svileni tisak. Tiskovna forma (tzv. sito) najčešće se izrađuje od svilene ili sintetičke tkanine, ili metalne mrežice napete na okvir, a prevučene fotoosjetljivom emulzijom. Na nju se polaže transparentni predložak željenog otiska, koji se osvjetljivanjem kontaktno kopira na sito, na kojem nakon daljnje obradbe na osvijetljenim dijelovima ostaje emulzija, pa ono postaje za boju nepropusno (slobodne površine), a na ostalim dijelovima ostaje propusno (tiskovni elementi). Otisak se ostvaruje protiskivanjem bojila kroz tiskovne elemente s pomoću gumenoga noža (rakel). U osnovnom položaju tiskovna forma udaljena je od tiskovne podloge 3 do 5 mm; pritiskom noža, sito na mjestu pritiska dodiruje podlogu, a nakon toga se, uslijed svoje elastičnosti, ponovno odvaja od nje, čime se sprječava sljepljivanje. Tiskati se može na najrazličitije tiskovne podloge, bile one upojne ili ne. Zato se sitotisak rabi za tisak posjetnica, letaka i sličnih tiskovina na papiru, te tiskanje na majice i druge tekstilije, kao i na keramičke, staklene, metalne i druge uporabne predmete. Već prema vrsti podloge ovisi njezina priprema za tisak, kao i izbor noža i tiskarske boje. Osim prema vrsti podloge, boje za sitotisak razlikuju se i prema načinu pripreme (boje koje se razrjeđuju razrjeđivačima ili vodom, dvokomponentne boje) i prema otisku (sjajni ili matirani otisak, otisak s posebnim efektom). Strojevi za sitotisak mogu biti ručni, poluautomatski i automatski. Kako se sitotiskom na tiskovnu podlogu nanosi razmjerno debeli nanos boje, njezino sušenje pospješuje se npr. u sušnom tunelu, ili se otisci odlažu odvojeno jedan od drugoga. Sitotisak se također koristi i kao umjetnička grafička tehnika.
DTG/DTF digitalni tisak
DTF je skraćenica od Direct To Film Printing, što podrazumijeva digitalni tisak na prozirnu PET Foliju. DTF proces se sastoji od printanja na foliju,te nanošenja Melt-a t.j. ljepila u prahu.Zatim se sa folije otresa višak praha te folija ulazi u tunel na pokretnoj traci gdje se sve dodatno suši i melt/prah se topi.Pokretna traka izlazi iz tunela gdje se hladi i namotava na rolu. Cijeli proces se odvija automatski i radimo ga na opremi za komercijalnu proizvodnju.
DTF je skraćenica od Direct To Film Printing, što podrazumijeva digitalni tisak na prozirnu PET Foliju. DTF proces se sastoji od printanja na foliju,te nanošenja Melt-a t.j. ljepila u prahu.Zatim se sa folije otresa višak praha te folija ulazi u tunel na pokretnoj traci gdje se sve dodatno suši i melt/prah se topi.Pokretna traka izlazi iz tunela gdje se hladi i namotava na rolu. Cijeli proces se odvija automatski i radimo ga na opremi za komercijalnu proizvodnju.DTF Preslikači imaju široku namjenu i mogu se aplicirati na : majice,kape,pregače,ruksake,jakne i ostale slične proizvode od raznih materijala kao što su pamuk,poliester,svila te razne materijale od sintetičkih vlakana kao npr. Rajon. Prednost DTF-a je što se mogu raditi male naklade tiska u boji / full coloru , i dovoljno je samo da nam pošaljete sliku bez ikakve posebne pripreme,a mi ćemo za vas proizvesti preslikač kojega ćete jednostavno otisnuti na željeni proizvod.
DTG (direktno na odjeću) digitalni tisak je usluga koju Neovez pruža svojim klijentima već nekoliko godina. DTF je nova tehnika tiska koju smo implementirali.
Što su točno DTG/DTF digitalni tisak?
Za razliku od sitotiska, kod kojeg se motiv aplicira na svilu napetu na drveni okvir (tzv. sito) DTG digitalni tisak nova je tehnologija koja motiv, kako joj i samo ime govori, aplicira direktno na artikl. DTG digitalni tisak može se aplicirati na pamučne tkanine ili mješavine pamuk-poliester s većim udjelom pamuka, a prilikom izrade boja se djelomično upija u strukturu same tkanine pa je otisak na opip puno mekši i ugodniji za nošenje od otisaka napravljenih nekim drugim tehnikama.
DTF digitalni tisak izrađuje se na način da se motiv prvo aplicira na specijalne folije pa onda pomoću termo preše prenosi na artikl. Zbog ovakvog načina izrade isti se, osim na pamuk i mješavine pamuk-poliester, može aplicirati na gotovo sve vrste tkanina i materijala: polyester (dresovi, majice, torbe), softshell, jeans, skaj, koža (novčanici, rokovnici, torbe), drvo itd.